Milí rastlinári! Rozhodli sme sa vám tieto pochmúrne chvíle spríjemniť cyklom o botanických záhradách, ktoré si môžete pridať na svoje wishlisty do dôb budúcich, kedy bude predstava vycestovať opäť reálna. Zatiaľ sa môžeme spolu aspoň virtuálne prejsť po skleníkoch botanickej záhrady v Brne.
Botanická záhrada v Brne patrí pod správu a zároveň sa nachádza v areáli Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity na ulici Kotlářská. Hoci prvý podnet na jej založenie sa objavil už v roku 1922, súčasnú podobu nadobudla až v rokoch 1995-1997 prestavbami a rekonštrukciou systému rastlín. Plocha skleníkov, ktorá obsahuje zbierky tropických a subtropických druhov rastlín, dnes zaberá 1 100 m2, a vonkajšia časť má rozlohu 1,5 hektárov.
Skleník v Brne pozostáva z piatich častí: trópy, paprade a cykasy, subtrópy – palmy, kaktusy a sukulenty, zásobný a pestovateľský skleník. V prvej – tropickej časti môžeme nájsť množstvo rastlín, ktoré má doma nejeden z nás! Z viacerých spomenieme len pár: Monstera deliciosa, Ficus lyrata, Coffea arabica, Musa acuminata (banánovník) , Maranta leuconeura či rôzne druhy begónií. Obrovskou pýchou tejto časti skleníka je druh najväčšieho lekna na svete – viktória kráľovská (Victoria amazonica).
Druhej časti, „papradiam a cykasom“, kraľujú bezpodmienečne parohovce, ktoré rastú prichytené na kôre stromov. V tomto skleníku sa nachádza aj vitrína s často pestovanými izbovými či mäsožravými rastlinami, ale aj orchideami.
V najvyššom, palmovom, skleníku sa nachádzajú menej náročné druhy paliem, olivovník (Olea europaea), granátové jablko (Punica granatum), eukalyptus či najznámejší vavrín – bobkový list (Laurus nobilis). V ďalšej časti, ktorá je venovaná kaktusom a sukulentom, môžeme okrem množstva druhov rastlín z čeľade kaktusovitých nájsť napríklad aj agáve (Agave sisalana).
Poslednou časťou je zásobný skleník, ktorý je rozdelený na tri časti podľa teploty. Pestujú sa v ňom rôzne druhy rastlín od begónií až po kaktusy a taktiež sa využíva na zazimovacie účely počas mrazivých mesiacov v roku. Toto oddelenie, žiaľ, nie je prístupné verejnosti.
Za normálnych okolností sú skleníky otvorené celoročne, zatiaľ si však môžete okrem našich fotiek urobiť predstavu aj vďaka online 3D prehliadke skleníkov, ktorá sa nachádza na stránkach Botanickej záhrady.
Text a fotky: Magdaléna Hlatká
Zdroj: https://www.sci.muni.cz/bot_zahr/