Milí rastlinári! Veríme, že sa vám článok o skleníkoch botanickej záhrady v Brne páčil. Preto vám na spríjemnenie dňa prinášame pár slov a najmä fotografií o ďalšom botanickom skvoste, ktorý sa tentokrát nachádza v Mníchove.
Pôvodná botanická záhrada v Mníchove bola postavená v rokoch 1804 – 1812. Pod návrh sa podpísal staviteľský rukopis architekta Friedricha Ludwiga von Sckella. Táto záhrada bola ale v roku 1914 nahradená súčasnou, ktorá sa nachádza v areáli Zámockého parku Nymphenburg.
© svokrine jazyky © svokrine jazyky
Záhrada sa rozkladá na ploche 21,2 hektárov a patrí medzi najväčšie botanické záhrady v Nemecku. Viac než 14 000 druhov rastlín je pestovaných na ploche 18 hektárov a preto sa o nej tiež hovorí, že má jednu z najlepších botanických kolekcií v Európe. Z tejto rozlohy tvorí 4 500 m2 areál jedenástich skleníkov, rozprestierajúcich sa v troch budovách, a práve im sa budeme venovať bližšie.
Prehliadka začína v prvej budove, ktorá sa nazýva Veľký kaktusový dom a okrem kaktusov tu pestujú aj veľké množstvo rôznych druhov orchideí. V tomto skleníku sa nachádza aj Palmový dom, ktorý svojou mikroklímou v kombinácii s bohatou vegetáciou zanecháva silný dojem tropického dažďového pralesa.
Druhá budova nesie názov Hospodárske rastliny a nájsť v nej môžeme rôzne druhy tropických rastlín, ktoré si ľudia postupom času domestikovali. Ide o rastliny/ovocie, ktoré by sme v našich klimatických podmienkach mohli vypestovať len veľmi ťažko. Napríklad kokosovú palmu, arašidy, vanilku či ananás. Okrem toho sa tu nachádzajú aj rôzne koreniny, dreviny a rastliny. Tie sa dnes používajú na farbenie látok.
Treťou a poslednou budovou je takzvaný Viktória dom, ktorý je preplnený množstvom druhov kvitnúcich tropických lekien s priemerom listov v období letných dní až 2 metre. Tento komplex je najväčší a ukrýva v sebe najpočetnejšie množstvo rastlín, vyskytujúcich sa v najrôznejších klimatických podmienkach od vodných spoločenstiev až po púšte. V areáli tohto domu sa preto nachádzajú napríklad vodné rastliny (podmorské) či rašeliniská, no špeciálna pozornosť je venovaná aj mäsožravým rastlinám a sukulentom.
Rozličné druhy sukulentov sa v Nymphenburgu pestujú v dome Afrika a Madagaskar, venovanému púštnym rastlinám, kde môžeme okrem sukulentov nájsť aj niekoľko druhov aloe vera, a v Mexickom dome – pre ktorý sú špecifické najmä obrovské rastliny agáve. Ďalšou súčasťou poslednej budovy skleníkového komplexu je dom venovaný broméliám, cykasom a papradiam. Tieto dve časti sa od založenia skleníku zmenili najmenej. Posledným skleníkom je takzvaný „Teplomerný dom“, ktorý podlieha výrazným teplotným zmenám pod vplyvom meniacich sa ročných období. Takže v rôznych ročných obdobiach sa v ňom pestujú iné druhy rastlín.
Či už sa rozhodnete navštíviť komplex skleníkov v Mníchove na jar či na jeseň, v každom období roka v ňom určite nájdete niečo oku lahodiace. Nabudúce si povieme niečo o viedenskom skleníku Palmenhaus, ktorý je súčasťou komplexu zámockého areálu Schönbrunn.
Fotografie a text: Magdaléna Hlatká
Zdroj: https://www.botmuc.org/