Botanická záhrada – Palmenhaus Viedeň

Milí rastlinári, sme radi, že sa vám naše články o botanických záhradách páčia. Preto, tak ako sme sľubovali, vám dnes prinášame na spestrenie dňa ďalší, tentokrát o skleníku Palmenhaus, ktorý sa nachádza v prostredí viedenského zámockého areálu Schönbrunn.

História skleníka Palmenhaus siaha až do roku 1753, kedy sa manžel Márie Terézie, cisár František I. Štefan, ktorý bol horlivým amatérskym prírodovedcom, rozhodol kúpiť od susednej dediny Hietzing zanedbané pole, na ktorom neskôr postavil a založil „Holandskú botanickú záhradu“. Na jej bývalom území stojí dnes Palmenhaus – skleník, ktorý bol v čase svojho otvorenia, 19. júla 1882, najväčším skleníkom na svete.

Palmenhaus sa budoval dva roky, od roku 1880 na príkaz cisára Františka Jozefa I. Bol naplánovaný jeho dvorným architektom Františkom Xaverom Segenschmidom a postavený Ignazom Gridlom. V čase svojej finálnej realizácie sa pýšil rozlohou 2 500 m2

Na stavbu tejto pôsobivej železnej konštrukcie bola používaná najmodernejšia technológia svojej doby. 600 ton tepaného železa, 120 ton liatiny a 45 000 sklenených tabúľ. Pomery konvexných a konkávnych čiar stredného a bočného pavilónu sú dokonale vyvážené, no aj napriek tomu dodávajú  veľkým rozmerom železnej konštrukcii citeľnú ľahkosť.

Palmenhaus je 113 metrov dlhý a  28 metrov vysoký. Pozostáva z centrálneho a dvoch bočných pavilónov, ktoré sú o tri metre nižšie. V pavilónoch, ktoré sú spojené bočnými tunelmi, sú demonštrované rôzne klimatické zóny: chladný dom na severe, mierne pásmo v strednom pavilóne a tropické pásmo v južnom pavilóne.

Minimálna teplota v južnom teplom dome je 18 ° C, v centrálnej hale, dome s regulovanou teplotou je to 12 ° C a 5 ° C v severnom chladnom dome. Rozdielne teploty v rôznych skleníkoch sa dosahujú vďaka parnému vykurovaciemu systému a vďaka tomu sa môžu na jednom mieste pestovať najvzácnejšie exempláre z rôznych kútov sveta.

V najvyššej miestnosti skleníka sa pestujú rastliny zo stredomorského regiónu, Kanárskych ostrovov, Južnej Afriky, Ameriky a Austrálie. V severnej miestnosti sú umiestnené rastliny z Číny, Japonska, Himalájí a Nového Zélandu. V tretej časti rastú tropické a subtropické rastliny – táto je z pohľadu návštevníkov najobľúbenejšia, pretože pri prechádzke touto časťou máte pocit ako keby ste sa (aspoň na chvíľu) ocitli v skutočnej džungli.

Máte aj vy nejakú obľúbenú botanickú záhradu? Ak áno, napíšte nám ktorú, my ju radi navštívime, nafotíme a dáme o nej vedieť aj ostatným rastlinárom 🙂

Fotografie: Magdaléna Hlatká a Radek Trlica
Zdroje: https://www.bundesgaerten.at/schlosspark-schoenbrunn/das-grosse-palmenhaus.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Palmenhaus_Sch%C3%B6nbrunn
https://www.wien.info/en/sightseeing/sights/imperial/palm-house-schoenbrunn