Ako na rastliny v zime?

Ahojte rastlinári! Vonku sa každým dňom ochladzuje viac a viac, v rádiách už hrajú vianočné pesničky, staré mamy pomaly začínajú pripravovať cesto na medovníčky… jednoducho, Vianoce sú už za dverami. Tento článok však nebude o Vianociach, ale o vianočnom/zimnom počasí, a aký vplyv má na našich zelených domácich miláčikov. Pretože v zime vyžadujú rastliny inú starostlivosť ako v lete.

V prvom rade sa musíme brzdiť pri polievaní. Dni sú kratšie, slniečka je pomenej (ak vôbec), a tým pádom nám pôda v kvetináči nestíha tak rýchlo preschnúť. V zemine sa dlhšie udržiava vlhkosť, pretože rastlina je väčšinu dňa v polotieni alebo tieni. Dávame si teda pozor, aby sme ju nepreliali. Polievanie jednoznačne obmedzíme, a vždy pred polievaním skúsime prstom hlinu, či už je suchá (suchšia). A úplne samostatná kapitola sú sukulenty! Tie nepolievame v zime skoro vôbec, maximálne raz za mesiac! Sukulenty majú v zime obdobie spánku, a preto ich netreba rušiť 🙂

Čo sa týka svetelných podmienok, tie v zime nie sú úplne ideálne. Noci sú dlhšie a dni kratšie, preto treba maximálne využiť tých pár hodín svetla denne, aby naše rastliny mohli aj naďalej veselo fotosyntetizovať. Ak máte tú možnosť, bolo by fajn presunúť všetky rastliny bližšie k oknu. V zime im priame slnko neuškodí, práveže im skôr pomôže, pretože slniečka je málo, a aj keď svieti, tak nie je také ostré ako v lete.

Pozor však na horúce radiátory! V zime si radi doma prikúrime, aby sme mali tú pravú „hygge“ idylku. Pre rastliny je však radiátor veľký strašiak, a to z viacerých dôvodov. Rastliny nemajú rady náhle výkyvy teploty. A preto by nemali byť umiestnené pri akomkoľvek výhrevnom telese (alebo pri klimatizácii v lete). Radiátory taktiež veľmi vysušujú vzduch, a to by sa nám väčšina našich džungľových vlhkomilných rastlín naozaj nepoďakovala.

V zime, ak to nie je vyslovene nutné, rastliny nepresádzame. Necháme ich pokojne existovať, bez akýchkoľvek našich zásahov. Taktiež ich nehnojíme. Ničomu by to nepomohlo. Aj oni si predsalen musia trochu oddýchnúť. V zimnom období väčšina rastlín nerastie, jednoducho len „prežíva“ a čaká na lepšie zajtrajšky 🙂 – čiže na jar a na obdobie, kedy sa príroda začne prebúdzať a znovu ožívať.

Text: Mirka
Fotky: Jakub Buza