Rastliny vs. domáci miláčikovia

Milí rastlinári,

mnohí sa zhodneme na tom, že okrem rastlín máme radi aj zvieratá. Nebudeme sa deliť na psíčkarov a mačičkárov, sme jednoducho „pet-lovers“. Lásku k rastlinám a k zvieratám však niekedy nie je jednoduché zladiť. Naši miláčikovia sa rastlinami nebudú len kochať, budú sa s nimi hrať a určite budú skúšať niektoré aj ochutnať. V určitých prípadoch skončia takéto kulinárske expedície len hnačkou, no v horšom… Ale tomu radšej predídeme. 

Teraz sa vám môže zdať, že jediným riešením je zbaviť sa všetkých rastlín, ale nezúfajte! Ak vám je ľúto vzdať sa nevhodných rastlín, preventívnym opatrením je v prípade psíkov umiestniť rastliny na miesta, kam sa nedostanú – napríklad na vyššie police. U mačiek je to už horšie, tie vylezú snáď úplne všade. Rastliny však môžeme napríklad zavesiť zo stropu alebo na garnižu.

V úvode spomenieme pár rastlín, ktoré už možno máte doma, a, žiaľ, nie sú ideálne pre váš zverinec. Takému fikusu alebo monstere budete musieť asi nájsť nový domov. Pre menšie zvieratá, ako hlodavce a vtáky môžu byť dokonca smrteľne nebezpečné. Ak ste skúšali vypestovať avokádo z kôstky a náhodou sa vám to aj podarilo, vaše zvedavé zvieratá to nepoteší. Všetky časti rastliny sú pre nich jedovaté a takýto typ otravy nie je možné liečiť. V dnešnej dobe sa odporúča mať doma aloe vera kvôli rôznym liečivým účinkom a ako pomocníka v kuchyni pri popálení. Mačkám však môže poškodiť obličky. Ďalšími nevhodnými rastlinami sú aj krotón, difenbachia, či dracéna. Bohužiaľ, ani naše obľúbené svokrine jazyky nie sú vhodné ku zvieratám.

Obľúbeným doplnkom v čase Vianoc je vianočná ruža (pointsettia), ktorá je však pre zvieratá nebezpečná. Na druhú stranu však vianočný kaktus (schlumbergera) je pre zvieratká úplne neškodný. Týmto sme sa dostali k rastlinám, ktoré pravdepodobne už doma máte, a máme dobrú správu, pretože pre vašich miláčikov nepredstavujú žiadne riziko. Spider plant alebo po slovensky zelenec je okrem pet-friendly aj výborným čističom vzduchu a je nenáročný na pestovanie. Predstavili sme vám ho v našom blogu Rastliny vhodné pre začiatočníkov.

Calathey sú okrem svojich krásnych vzorovaných listov zaujímavé aj niečím iným – patria medzi tzv. „prayer plants“. Znamená to, že rastliny svoje listy na noc zdvíhajú ako ruky modliaceho sa človeka na konci dňa a ráno sa zase otvoria.

Našťastie, ani krásne tillandsie nie sú pre zvieratá nebezpečné. Napríklad taká Xerographica by sa u vás určite vynímala.

Popínavka Tradescantia Zebrina je rovnako neškodná a patrí medzi nenáročné druhy na pestovanie. Je zaujímavá svojím sfarbením listov. Ani stálu expozíciu zbierky afrických fialiek vašej mamy nemusíte zrušiť. Z neškodných sukulentov vyberáme napríklad Haworthiu a Echeveriu.

Objavili ste v našom článku rastliny, ktoré máte doma a nie sú vhodné k vašim miláčikom? Je vám ich ľúto vyhodiť? Nemáte ich komu darovať? Neviete, čo s nimi? Doneste ich k nám, kde nájdu druhý domov a my sa o ne s láskou postaráme.

Text a grafika: Mária
Fotky: Linda Prebreza, Jakub Buza a pixabay.com