Rastliny vhodné pre začiatočníkov

Ahojte, milí rastlinkoví nadšenci!

Každému z nás sa to už stalo – napriek všetkým snahám sa nám podarilo „zlikvidovať“ jednu-dve (alebo aj štyri?) rastliny. Niekedy to jednoducho nevyjde. No môžeme snáď za to, že tá nevďačná rastlina s nami nespolupracuje, keď ju s láskou polievame RAZ za mesiac? No… áno, môžeme 🙂 Ale nič sa nebojte, v tomto článku vám prezradíme, ktoré rastliny sú prakticky nezničiteľné, a preto sú vhodné aj pre začiatočníkov, prípadne pre lenivcov „menej zodpovedné osoby“.

Svokrine jazyky 

Svokriným jazykom sme sa venovali v predošlom článku, takže už iste viete, že táto rastlina sa tak ľahko nevzdáva. Odpustí vám (dokonca to privíta!), ak ju raz za čas zabudnete poliať. Stačí jej naozaj málo vody, v lete ju polievame raz za týždeň, v zime len raz za mesiac. Nepotrebuje veľa svetla, čiže prežije aj v tmavších bytoch. Je veľmi nenáročná a navyše úžasne čistí vzduch!

Brečtan 

Tento nezmar je viac než ideálny pre začiatočníkov, pretože mu netreba venovať skoro žiadnu pozornosť, a napriek tomu rastie „ako divý“ (niekedy až príliš). Či je na slnku, a či v tieni, všade sa mu darí. Polievať ho stačí raz za týždeň, v zime raz za dva týždne. Je to ťahavá rastlina, čiže je vhodné ho položiť na vyššiu poličku, prípadne zavesiť zo stropu do visiaceho kvetináča. Fantázii sa však medze nekladú, výborne vyzerá napríklad aj omotaný okolo nástenných hodín.

Kaktusy, sukuletny 

Kaktusy patria do kategórie sukulentov, preto ich máme v jednej odrážke. Sukulentom sa zavďačíte tak, že ich dáte na najslnečnejšie miesto v dome. A už sa viac o nich nestaráte (skoro). Stačí ich raz za čas poliať, v lete približne raz za týždeň (vrch pôdy musí naozaj preschnúť do ďalšieho poliatia), a v zime sukulenty „spia“, tak ich nepolievame skoro vôbec, len raz až dva razy za celú zimu!

Zelenec

V angličtine sa volá „spider plant“ – nie preto, že by priťahoval pavúky, ale pretože svojím vzhľadom trochu pripomína pavúka. Ale takého veselého, zeleno-žltého 🙂 Nepotrebuje veľa svetla, zvláda aj polotieň. V lete ho polievame približne dvakrát do týždňa (tak, aby bola pôda stále vlhká), v zime necháme vrch pôdy vyschnúť pred ďalším polievaním.

Toto je stručný prehľad rastlín, ktoré nielen krásne spestria a zútulnia váš domov, ale sú to navyše absolútne nenároční spoločníci. Väčšinu z nich si budete môcť už čoskoro zakúpiť v našom e-shope.

Text: Mirka
Fotky: Linda Prebreza a Jakub Buza