Svetlomilnosť vs. tieňomilnosť

S rastlinami to niekedy nie je jednoduché, pravdupovediac, je to hotová veda! Niektoré druhy obľubujú slnko, iné zase na slnku trpia. Niektoré potrebujú vlhký vzduch, no niektoré zase vyžadujú suché prostredie. Avšak, ako sa hovorí, každá rastlina je nenáročná, pokiaľ viete, ako sa o ňu starať 🙂 V tomto článku si povieme, ktoré rastliny majú rady svetlo, a ktoré tieň.

Prečo je dôležité svetlo?

Poskytnúť vašej rastline také množstvo svetla, aké potrebuje, je dôležité pre jej dlhodobé zdravie. Slnko dodáva rastlinám (rovnako ako nám) energiu. Príliš málo svetla môže napríklad znemožniť ich kvitnutie a príliš veľa svetla ich zase môže doslova spáliť. Či už bývate vo veľkom dome s oknami na všetky svetové strany alebo v malom bytíku, ktorý má málo priameho slnka, existuje množstvo rastlín vhodných do vašich podmienok. Berte však ohľad nielen na to, na akú svetovú stranu je orientované vaše okno (okná), ale aj na to, či sú za ním susediace budovy alebo vysoké stromy, ktoré vrhajú tieň do izby.

Delenie rastlín podľa potreby svetla

Priame slnko znesú napríklad kaktusy, sukulenty alebo mäsožravé rastliny. Pozor však na horúce letné mesiace, keďže na Slovensku máme čím ďalej, tým vyššie letné teploty. A v tých najhorúcejších dňoch nie je dobre ani sukulentom, ak sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Nepriame slnko je ideálne pre väčšinu izbových rastlín. Od orchideí, cez monstery, tradescantie, krotóny, dieffenbachie, fatsie, fikusy, gynury, stromanthe, epiphyllum, až po tillandsie.

Polotieň má rád napríklad oxalis triangularis, peperomia, pilea, či sansevieria (teda naše obľúbené svokrine jazyky).

Ak máte tmavý byt, nič sa nebojte. Aj v tieni prežijú viaceré druhy rastlín. Napríklad taký brečtan, aglaonema alebo paprade sú úplne v pohode aj bez slnečných lúčov.

Ako zvýšiť hodnoty svetla?

  1. Pravidelne čistite vašim rastlinám listy. Rastlina dokáže lepšie prijímať svetlo, keď má čisté listy. Skúste aspoň raz do týždňa utrieť listy vlhkou bavlnenou utierkou. Dávajte však pozor, aby ste ich pri čistení nezlomili alebo neroztrhli.
  2. Rastliny pravidelne otáčajte okolo vlastnej osi, aby každá strana dostávala rovnaké množstvo svetla. Ak tak neurobíte, môže sa stať, že sa rastlina bude naťahovať za svetlom a postupne sa natrvalo „nakloní“ na jednu stranu.
  3. Majte na pamäti, že pri striedaní ročných období sa menia aj svetelné podmienky. V lete treba dávať pozor, aby sa rastliny na južných oknách nespálili. V zime dávame rastliny zase čo najbližšie k oknám, aby dostali aspoň to málo svetla, čo v zime máme.

Text: Mirka
Fotky: Linda Prebreza a Jakub Buza