Nie je fikus ako fikus

Keď sa povie „fikus“, každý si predstaví niečo iné. Niektorí hneď pomyslia na stromček s drobnými lístkami, iní zase na rastlinu s lesklými tmavozelenými listami, a ďalším príde na um rastlina s veľkými žilnatými listami v tvare huslí. Tak ako to je? Všetci majú pravdu! Každá jedna z týchto rastlín je fikus. Fikusov (teda správne po slovensky „figovníkov“) je veľmi veľa. V tomto článku si povieme o troch najobľúbenejších druhoch.

Ficus elastica – Figovník kaučukový

Tento fikus je známy svojimi pyšnými, lesklými, pevnými listami. Zvláda aj polotieň (avšak ak máte panašovaný/“variegovaný“ fikus, ten potrebuje viac svetla) a zalievajte ho stredne často, t.j. až keď mu vyschne vrch pôdy. Klasické izbové teploty sú preňho ideálne, ale v príliš teplej miestnosti mu treba poskytnúť vyššiu vlhkosť. Raz za čas ho posprejujte alebo ho postavte na misku s mokrými kamienkami.

Ficus lyrata – Figovník lýrovitý

Figovník lýrovitý má nádherné veľké listy s krásnou žilnatinou a so zaujímavým zvlneným povrchom. Ale čo je najvýraznejšie, jeho listy vyzerajú ako husle, preto ho voláme „lýrovitý“.

Treba ho umiestniť na stanovisko s dostatočným svetlom (ale nie na priame slnko). Polievame ho tak isto ako ostatné fikusy, čiže mierne, až keď vyschne vrch zeminy. Pozor, aby ste ho nepreliali, pretože jeho korene potom veľmi ľahko zhnijú. Na druhej strane však potrebuje vysokú vlhkosť vzduchu na prežitie. Určite ho postavte na misku s mokrými kamienkami a aj ho pravidelne sprejujte destilovanou vodou.

Ficus benjamina – Figovník benjamín

Tomuto fikusu sa po anglicky hovorí aj „plačúci fikus“, pretože jeho listy visia na vetvičkách, ktoré sa ohýbajú smerom nadol. Týmto nadobúda taký „smutný look“.

Táto rastlina dokáže narásť až do výšky troch metrov, preto si dávajte pozor, aby vám (doslova) neprerástla cez hlavu. Pestujte ju v jasnom filtrovanom svetle a zalievajte destilovanou alebo dažďovou vodou, ale až vtedy, keď povrch pôdy bude suchý. Tomuto fikusu sa darí pri štandardných izbových teplotách, avšak v teplej miestnosti má radšej vlhký vzduch, preto ho raz za čas posprejujte vodou. Fikus benjamín netreba často presádzať, dobre sa mu darí v kvetináči, ktorý mu je zdanlivo malý. Presádzajte iba v prípade nevyhnutnosti.

Toto sú tri najznámejšie druhy fikusov. Existuje ich samozrejme viac (napríklad „popínavý fikus“ – ficus pumila, alebo „fikus zelený klenot“ – ficus retusa), ale o tých si povieme inokedy 🙂

Text: Mirka
Fotky: Linda Prebreza, Jakub Buza a pixabay.com