Výhody izbových rastlín

Izbové rastliny nie sú len hipsterským módnym trendom, ale majú aj nespočetné množstvo pozitívnych účinkov na človeka (ktoré mali aj predtým, než sa stali cool 🙂 )

Prvé a asi najzákladnejšie „plus“ je vizuálna stránka a estetika. Bez ohľadu na to, v akom duchu si zariaďujeme domácnosť či kanceláriu, rastliny vždy boli a vždy budú štýlovým spestrením akejkoľvek miestnosti. Existuje množstvo tvarov, veľkostí, ba aj vzorov (listov), z ktorých sa dá vyberať, s ohľadom na naše špecifické požiadavky. Prázdny roh vo veľkej chodbe sa dá zútulniť veľkým solitérom – napríklad palmou alebo monsterou. Na parapete sa pekne vynímajú napríklad malé kaktusy a sukulenty. V kúpeľni by sa dobre darilo papradiam alebo calatheám.

Ľudia majú vrodenú túžbu byť spojení s prírodou (odborne sa to volá biofília – tento pojem spopularizoval zakladateľ sociobiológie Edward O. Wilson). Je prirodzené, že človek sa chce obklopovať prírodou, veď od samotného prapočiatku je príroda našou neoddeliteľnou súčasťou! Alebo lepšie povedané, my, ľudia, sme neoddeliteľnou súčasťou prírody. A keďže v dnešnom urbanizovanom svete už nemáme taký kontakt s prírodou ako kedysi, musíme si ju „doniesť“ dnu.

Rastliny, ako iste viete, produkujú kyslík a absorbujú oxid uhličitý.* Okrem tejto „superschopnosti“ vedia čistiť vzduch aj redukovaním iných toxínov (napr. benzénu, trichloroetylénu a formaldehydu). Štúdia NASA ukázala, že rastliny dokážu eliminovať až 87% toxínov zo vzduchu v priebehu 24 hodín! Zároveň zachytávajú prach, regulujú vlhkosť vzduchu a dokonca redukujú okolitý hluk (tlmia ozveny).

*Pozor však na nočné hodiny – vtedy je to presne naopak. Väčšina rastlín nám v noci „berie“ kyslík a vypúšťa oxid uhličitý. Je to však v takých malých množstvách, že sa nie je čoho báť! Preto si pokojne nechajte všetky spálňové rastliny v spálni. Pre lepší pocit si môžete nechať na noc otvorenú vetračku na okne 🙂 V prípade našich obľúbených svokriných jazykov sa naozaj nie je čoho báť, pretože oni sú také usilovné, že produkujú kyslík aj cez deň aj v noci!

Ďalšie štúdie hovoria, že rastliny znižujú hladinu stresu a zlepšujú náladu. V pracovnom prostredí sú extra výhodné, pretože zvyšujú sústredenosť, produktivitu aj kreativitu. Zeleň a zelená farba je vo všeobecnosti známa tým, že upokojuje, cítime sa pri nej uvoľnení a spokojní. Zelená je symbolom rovnováhy, znovuzrodenia, vitality, ale aj bohatstva.

Okrem vyššie uvedených „zázračných“ účinkov majú rastliny ešte ďalšiu pozitívnu vlastnosť. Tým, že sa o nich musíme starať, nám pomáhajú bojovať proti osamelosti, ba až depresii. Keď sa máme o koho (alebo o čo) starať, dáva nám to pocit dôležitosti a zadosťučinenia. Nachádzame v tom zmysel. Tieto pocity sa ešte znásobujú, keď vidíme, že naša snaha padla na úrodnú pôdu – keď vidíme, že sa rastline dobre darí a rastie do krásy. Kto sa nepoteší, keď mu orchidea po niekoľkých mesiacoch čakania znovu začne kvitnúť?

Ako vidíte, tých pozitívnych účinkov je naozaj neúrekom. A je len na vás, či si spravíte radosť jednou rastlinou na pracovnom stole, alebo si zaplníte celú domácnosť desiatkami rastlín, ako pravý „urban jungle“ maniak 🙂

Text: Mirka
Fotky: Jakub Buza