Svokrine jazyky. Čo sú zač?

Nazdar rastlinári!

V našom prvom príspevku sa budeme venovať čomu? No predsa svokriným jazykom, ako inak. Táto rastlina nás natoľko očarila, že sme sa rozhodli po nej pomenovať aj naše rastlinárstvo a vzdať jej tak hold. Pre mnohých z nás je dobre známa už z čias školských lavíc ako nutná ozdoba každého triedneho parapetu. Mnohí ste ich určite museli aj polievať, keď ste boli týždenníci (prípadne ste im pomáhali k tomu, aby ste ich už v budúcnosti polievať nemuseli). Táto „socialistická“ rastlina si však získava stále viac obdivovateľov a z nechcenej a trpenej rastliny sa stáva veľmi obľúbenou.

NÁZOV 

Latinský názov je Sansevieria, no v našich končinách ju poznáme predovšetkým ako svokrine jazyky. V angličtine sa nazýva mother-in-law’s tongue, snake plant, či viper’s bowstring hemp. Jej meno je odvodené od tvaru listov, ktoré sú dlhé, štíhle, s ostrým zakončením, niekedy naozaj ako jazyk svokry (ospravedlňujeme sa všetkým báječným svokrám – a áno, aj také sú).

Prejdeme na trocha histórie, nebojte sa, len trocha. V roku 1794 pomenoval názvom Sansevieria tento rod rastlín švédsky prírodovedec Carl Peter Thunberg po talianskom šľachticovi Raimondo di Sangro, princovi zo Sansevero. Raimondo bol predovšetkým vynálezca, vedec, alchymista a spisovateľ. Medzi jeho najznámejšie vynálezy patrí napríklad hydraulické zariadenie, ktoré dokáže vypumpovať vodu do akejkoľvek výšky; „večný oheň“; farebný ohňostroj alebo tlačiarenský lis, ktorý zvláda naraz tlačiť viacerými farbami. Po jeho smrti museli byť zničené všetky pozostalosti, pretože sa venoval alchýmii a bol súčasťou slobodomurárov. Už sa začínate na túto rastlinu pozerať inak, však? Získala akýsi tajuplný šmrnc.

NASA testovala a následne zaradila svokrine jazyky do zoznamu rastlín, ktoré sú schopné odstraňovať zo vzduchu 4 z 5 škodlivých toxínov, podieľajúcich sa na efektoch syndrómu chorých budov.

PÔVOD 

Svokrine jazyky pochádzajú z tropickej západnej Afriky a existuje vyše 70 druhov. Najznámejšie sú asi Sansevieria trifasciata Laurentii so svojím žltým lemom, ďalej Sansevieria trifasciata Moonshine v bledozelenej farbe, tmavozelená Sansevieria trifasciata Futura Robusta, Sansevieria kirkii Silver Blue so svojimi vlnitými okrajmi alebo Sansevieria cylindrica, ktorej listy majú kruhový prierez a vyzerajú ako dlhé ostne. Všetky si budete už čoskoro môcť kúpiť v našom rastlinárstve. Rastlina dosahuje priemerne 70 – 90 cm. Nezľaknite sa ale, že je to „krám“ do chalupy, u nás ich nájdete už od výšky 5 cm.

VÝHODY  

NASA testovala a následne zaradila svokrine jazyky do zoznamu rastlín, ktoré sú schopné odstraňovať zo vzduchu 4 z 5 škodlivých toxínov, podieľajúcich sa na efektoch syndrómu chorých budov. Na povrchu listov sa nachádzajú mikroskopické póry, ktoré sa otvárajú iba v noci, kedy sa nahromadený kyslík uvoľňuje. V mieste pôvodu tak rastlina cez deň zabraňuje odparovaniu vody. Z týchto dôvodov sú svokrine jazyky vhodnou rastlinou do spálne.

V období od jari do jesene polievame, keď vrchná časť pôdy preschne. V zime polievame iba raz mesačne.

STAROSTLIVOSŤ 

Povieme to takto: svokrine jazyky sú v podstate „blbuvzdorné“. Veď už na základnej škole ste sa mohli presvedčiť, že sú nezničiteľné. Vďaka nízkej náročnosti sú veľmi vhodné ako rastliny pre začiatočníkov alebo zábudlivcov.

Umiestnenie: Svokriným jazykom je dobre všade – znesú veľa aj málo svetla. Na svetlejších miestach krajšie vyfarbujú listy, pozor však na priame slnko. Nesvedčia im ani teploty pod 15°C. 

Zalievanie: Možno vás to prekvapí, ale svokrine jazyky sú sukulenty. Vodu si ukladajú v listoch, a preto nie je potrebná neustále vlhká pôda. V období od jari do jesene polievame, keď vrchná časť pôdy preschne. V zime polievame iba raz mesačne. Zalievanie však záleží od podmienok v interiéri – ak bývate v teplejšom byte, určite môžete vašu rastlinu zaliať v zime aj častejšie ako raz za mesiac.

Pôda: Preferuje sa pôda pre kaktusy a sukulenty, jednoducho taká, ktorá dobre odvádza vodu. 

Presádzanie: Rastlina nemá rada časté presádzanie, stačí, až keď nebude mať v kvetináči skoro žiadne miesto.

Hnojenie: Hnojíme raz za mesiac (počas jari a leta) hnojivom pre kaktusy a sukulenty.

Rozmnožovanie: Rastliny môžeme rozmnožiť jednoducho delením, alebo odrezaním listu a jeho priamym zasadením do pôdy.

Problémy: Najčastejším problémom je preliatie, ktoré sa prejavuje opadávaním a žltnutím listov (nepomýľte sa však pri druhu Sansevieria trifasciata Laurentii, tá má mať žltý okraj). So škodcami majú svokrine jazyky problém len zriedkavo. 

Zvieratá: Rastlina je toxická pre psy a mačky, preto si dávajte pozor a umiestnite ju tak, aby sa k nej nedostali. V prípade mačiek vám držíme palce, tie sa totiž dostanú všade.

Dúfame, že si aj vy obľúbite svokrine jazyky ako my a budú vám robiť radosť!

Text a grafika: Mária
Fotky: Linda Prebreza